Vai ir kāds veids, kā patiesi labi nodzīvot savu dzīvi?

Oļģerts Kroders žurnālā ‘Ir’ (š.g. 9.-15.augusts):

Es, protams, nepretendēju uz to, ka man ir taisnība par to, ko tagad teikšu. Būtu priecīgs, ja man nebūtu taisnība. 21.gadsimtu es saucu par garīgās kultūras demontāžu. Un priekšā neredzu neko citu kā sabrukumu.

Vai ir kāds veids, kā patiesi labi nodzīvot savu dzīvi?

“Es nekādu padomu nevaru dot, jo esmu sapratis, ka dzīvei jēgas nav. Vienīgi varbūt – mēģināt sevi pēc iespējas ilgāk apmānīt. Jo tad ir vieglāk.”

Ko cilvēks iegūst, nodzīvojot garu mūžu?

Saprot, ka nekādas jēgas cilvēka dzīvei nav. Cilvēks faktiski visu mūžu sēž nāvinieka kamerā. Piedzimst, dzīvo, lēnām sabrūk un tad nomirst. Laimīgi tie, kā Liepiņu Haris, kuri nomirst viegli – makšķerējot. Vai kā Gunārs Cilinskis – ar laivu ezerā. Bet kā Jaunušans mocījās? Ir katram dots savs mūžs, un cilvēka mūžam ir sava loģika. Bet jēgas – nav.

Kas ir skumjākais cilvēka eksistencē?

Tas jau arī ir tas skumīgākais, ka esi piedzimis, lai nomirtu. Vienkārši jaunībā par to nedomā un liekas, ka nāve ir tālu. Faktiski cilvēks visu mūžu baidās skatīties patiesībai acīs. Nelaime ir tad, kad cilvēks sāk apzināties patiesību un saprot, ka nav par ko priecāties. Viss mūsu prieks ir tāds idiotu prieks. Līdz zināmam vecumam cilvēks dzīvo tādā puslīdz idiota stāvoklī. Cits arī visu mūžu tā nodzīvo. Ar visu, ko dara, cilvēks mēģina sevi apmānīt. Kamēr izdodas tam pašapmānam ticēt, cilvēks priecīgi cep pankūkas un tā tālāk. Kurš apzinās šo pašapmānu… no tā jau vieglāk nekļūst. Tāpēc, lai izdzīvotu, cilvēkam nepieciešams pēc iespējas ilgāk sevi mānīt.

Sarunas vadītāja vēl vēlas precizēt, lai arī lasītāji ieraudzītu sacītā traģismu:

Ar ‘sevi mānīt’ jūs domājat visas cilvēkam svarīgās lietas: bērnu radīšanu, karjeru, rūpes par sevi un baudas?

Jā, jā, mākslas radīšanu arī. Kultūras baudīšanu. Visu.

Ko darīt ar šo jocīgo dzīvi, kas rodas un izzūd?

Šmaukšanās. Cilvēkam var palīdzēt tikai šmaukšanās. Cik lielā mērā izdodas sevi apmānīt, tik lielā mērā dzīve šķiet jauka.

Kas ir labākais, ko pats teātrī esat uztaisījis?

Nav tāda. Nav, nav. Tāpēc, ka nekas nav uztaisīts tik labi, kā domāts. Ir Emīla Zolā romāns, krieviski tā nosaukums ir Tvorčestvo. Galvenais prototips šajā romānā ir mākslinieks Pols Sezans, kurš bija Zolā draugs. Romānā viņam ir viss: sievietes, slava, nauda. Bet romāns beidzas ar to, ka gleznotājs pakaras, jo nespēj uzgleznot to, ko gara acīm redz, – roka netiek līdzi. Un teātrī ir tas pats: ko es jūtu, ko es gara acīm redzu, es nevaru uztaisīt. Domāju, ka tā ir vispār dzīvē, ne tikai mākslā – nekad nevar visā pilnībā tikt realizēts tas, kas iecerēts.

Vai jūs jūtaties vientuļš?

Man faktiski ļoti palīdzēja Sibīrija. (1941.g. ar ģimeni izsūtīts uz Sibīriju). Šī izsūtījuma pieredze ir kaut kas līdzīgs vecumam, kad tiec nostādīts situācijā, kuru nevari saviem spēkiem ietekmēt.  Tagad jau arī mānu sevi, domāju – kaut kā jau izsprukšu. Visu saprotu, bet pašapmāns paliek. Jo nav jau nekā cita, pie kā turēties. Cilvēki pat dievus un velnus atrod, lai būtu, pie kā turēties.

Skaisti, patiesi un precīzi par mums, par mūsu sabiedrību un dzīvi. Sākot ar zinātnieka pietāti un pazemīgumu, kas nepretendē uz vienīgo patiesību: “Es, protams, nepretendēju uz to, ka man ir taisnība“. Tieši šī pieeja mums ļauj noticēt, ka sacītais ir tuvu patiesībai. Zinātnieki bieži saka ‘In my humble opinion’ (IMHO) – manā pazemīgā skatījumā.

‘Dzīvei jēgas nav’. Līdz šim tik daudz kas nebija zināms, ka pasaules lielākie filozofi, domātāji un mākslinieki tā arī domāja.  Vai nu atzina, ka jēgas nav, vai arī to izdomāja.

Šodien jēga ir parādījusies. Cilvēce ir ieraudzījusi savu esību kā vienīgo Universa matērijas mēģinājumu sevi apzināties.   Jēga un atbildība, iespēja un uzdevums. Un vēl vairāk. Cilvēce ir ieraudzījusi savas esības neierobežotas eksistences iespēju, – jaunas sugas Homo digitalis veidošanas iespēju, kas sola neierobežotu dzīvību priekš cilvēces un tās indivīdiem (pasaules zinātnieku publikācijas un paveiktais http://www.artificialintelligence.lv).

lai izdzīvotu, cilvēkam nepieciešams pēc iespējas ilgāk sevi mānīt”. Varbūt mēs šodien varam iedrošināties ‘skatīties patiesībai acīs’ un pārtraukt sevi mānīt? Censties ieraudzīt dzīvi tādu, kāda tā ir, iespējami tuvu realitātei, un pieņemt to tādu, kāda tā ir? Arī to, ka ‘nekad nevar visā pilnībā tikt realizēts tas, kas iecerēts’?

Bieži mums jāatrod sevī vīrišķība redzēt un pieņemt īstenību tādu, kāda tā ir. Redzēt un apzināties mūsdienu zinātnes jaunās atziņas. Un arī tās noformulētos ierobežojumus un cilvēces izdzīvošanas apdraudējumu. Varbūt, ka ar visu to jauno tomēr ir vieglāk dzīvot? IMHO – jā.

“Man faktiski ļoti palīdzēja Sibīrija.Tā ir vīrišķības pazīme, kas visiem nepiemīt. Spēja savas dzīves nelaimes un likstas izmantot savai izaugsmei.

Par garīgās kultūras demontāžu un sabrukumu. Tas ir acīmredzams. Piemēram, raksts ‘Absurds’ tajā pašā žurnālā. Jāsāk ar to, ka sabiedrība, valsts atklāti atzīst mūsu novirzes un kļūdas. Nosauc tās īstā vārdā. Slimību nav iespējams ārstēt, ja nav noteikta diagnoze. Es domāju, ka mums nepietiek drosmes un vīrišķības.

Pēc tam ir nepieciešama ārstēšana valsts mērogā. Pašlaik mūsu valstij nav savas pozīcijas šajos cilvēka dzīvei tik svarīgajos jautājumos. Ir tikai viedokļi. Nožēlojami.   I.V.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Happiness and Quality of Life, Human Evolution, Understand and Manage Ourselves, Values and Sense of Life. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.