Kā mūsu smadzenes mūs maldina

Kāpēc mēs tik labi saprotam citus, bet, kā to rāda dzīve, bieži nesaprotam sevi?

Tam vismaz divi iemesli.

1. Saņemtie izglītības sertifikāti un mūsu spēja izprast cilvēkus un notikumus (tātad, spēja tos paredzēt) rada pamatotu (un, visbiežāk, – maldīgu) priekšstatu, ka mēs daudz zinām. Šo priekšstatu mēs lietojam arī tad, kad domājam par sevi.

2. Daudz domāt par sevi, kā Austra Skujiņa rakstīja, ‘rakņāties jūtu pelnos’, ir sāpīgi. Jādomā un, tātad, jāsāp dienām, nedēļām un mēnešiem ilgi. Tas nav viegli, bez apzinātas izvēles tas parasti nenotiek – smadzenes pasargā savu saimnieku no kaitīgas nodarbes. Izņēmumi ir patoloģiskas novirzes, kuras sauc par depresijām, kuras katrs ārstē, kā var un prot.

Bet tas, šķiet, ir vienīgais veids, kā sevi saprast vismaz tik pat labi, kā mums šķiet, ka saprotam citus.

Kā veidojas ‘saprast sevi’? Tas nozīmē apziņā nospēlēt neskaitāmus pagājušo notikumu un nākotnes rīcības scenārijus, un tos novērtēt. Vērtēšana notiek, scenārijos iegūtos rezultātus salīdzinot ar vērtībām, citiem vārdiem, tas nozīmē noteikt, vai mana rīcība bija (vai būs) ‘pareiza’, tāda, kādu es uzskatu par pareizu, atļautu, cienījamu, tāda, ‘kādai tai jābūt’. Tas nozīmē – notikumus izdzīvot. Ar visām tiem piesaistītām emocijām. Bet tas nozīmē – uzkrāt jaunu pieredzi, pēc kuras mēs jau būsim citādi.

Cik dīvaini un pārsteidzoši: sevi saprast nozīmē – sevi mainīt, pārveidot.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Happiness and Quality of Life, Understand and Manage Ourselves. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.