Homo Mysterious: Evolutionary Puzzles of Human Nature

http://scienceagainstevolution.info/vol16-12.pdf

Book Description

Publication Date: June 29, 2012
For all that science knows about the living world, notes David P. Barash, there are even more things that we don’t know, genuine evolutionary mysteries that perplex the best minds in biology. Paradoxically, many of these mysteries are very close to home, involving some of the most personal aspects of being human.Homo Mysterious examines a number of these evolutionary mysteries, exploring things that we don’t yet know about ourselves, laying out the best current hypotheses, and pointing toward insights that scientists are just beginning to glimpse. Why do women experience orgasm? Why do men have a shorter lifespan than women? Why does homosexuality exist? Why does religion exist in virtually every culture? Why do we have a fondness for the arts? Why do we have such large brains? And why does consciousness exist? Readers are plunged into an ocean of unknowns–the blank spots on the human evolutionary map, the terra incognitaof our own species–and are introduced to the major hypotheses that currently occupy scientists who are attempting to unravel each puzzle (including some solutions proposed here for the first time). Throughout the book, readers are invited to share the thrill of science at its cutting edge, a place where we know what we don’t know, and, moreover, where we know enough to come up with some compelling and seductive explanations.Homo Mysterious is a guide to creative thought and future explorations, based on the best, most current thinking by evolutionary scientists. It captures the allure of the “not-yet-known” for those interested in stretching their scientific imaginations.

Editorial Reviews

“A beautifully written book. It has the wisdom of maturity but with none of its ponderousness, the enthusiasm of youth with none of its brashness.” — Richard Dawkins, author of The God Delusion“David Barash has long been one of our wittiest, warmest, and most insightful writers on the implications of evolution for human nature.” — Steven Pinker, Harvard College Professor of Psychology, Harvard University, and author of How the Mind Works and The Better Angels of Our Nature: Why Violence Has Declined“David Barash is a thinker who combines deep understanding of evolutionary science with a deft pen, an unpretentious erudition, and a mischievous sense of humor. If you’ve ever been puzzled by, longed for, or found comfort in female orgasms, literary art, or the idea of an afterlife, this is your chance to see how a wise scientist uses Darwinian theory to try to unravel those riddles, and many more besides.” — Melvin Konner, author of The Evolution of Childhood: Relationships, Emotion, Mind and The Tangled Wing: Biological Constraints on the Human Spirit“David Barash is incapable of writing a dull word. Any discussion of human nature is bound to be controversial, and Barash is fearless in plunging in and assessing ideas and making suggestions. You will surely not agree with everything he says, but equally surely, you will come away better informed and wiser in your future judgments about our ever-fascinating species.” — Michael Ruse, editor of The Cambridge Encyclopedia of Darwin and Evolution

“A thoughtful, witty book.” —Publishers Weekly
“Evolutionary psychologist David Barash takes a crack at the enduring enigmas of human evolution. Starting with what we don’t know, he strides boldly into a jungle of hypotheses. It is an entertaining exploration through sexual phenomena such as concealed ovulation, breasts and the menopause; art, where explanations such as Steven Pinker’s “cheesecake for the mind” feature; the roots of religion, from the “God gene” to feel-good neurochemicals; and, finally, our big brains and the vast reach of human intelligence.” — Nature
“After summarizing current scientific research on these topics, Barash discusses supporting or contradictory theories, acknowledging that, while much is speculation, it is only through discussion and examination that explanations may eventually be found. A prolific writer, Barash has discussed issues of sexuality and sociobiology in previous books, e.g., How Women Got Their Curves and Other Just-So Stories and The Gender Gap: The Biology of Male-Female Differences. VERDICT A fascinating, well-researched introduction to the conundrums of evolutionary psychology and sociobiology written for the general reader.” — Lucille M. Boone, San José P.L., CA, Library Journal

Homo Mysterious: Evolutionary Puzzles of Human Nature (Oxford), a new book by David Barash, a professor of psychology and biology at the University of Washington, Seattle, inadvertently illustrates how just-so stories about humanity remain strikingly oversold. As Barash works through the common evolutionary speculations about our sexual behavior, mental abilities, religion, and art, he shows how far we still are from knowing how to talk about the evolution of the mind.” — Anthony Gottlieb, The New Yorker

About the Author

David P. Barash is Professor of Psychology and Biology at the University of Washington, Seattle, and author or coauthor of dozens of books, including The Hare and the Tortoise: The Conflict between Culture and Biology in Human Affairs; Madame Bovary’s Ovaries: A Darwinian Look at Literature; and Payback: Why We Retaliate, Redirect Aggression, and Take Revenge. He is also a regular contributor to the Chronicle of Higher Education and to the op-ed page of the Los Angeles Times, one of the founders of sociobiology, a Fellow of the AAAS, and the recipient of numerous awards.

Mēs esam visai nepilnīga, ar nepilnīgām smadzenēm apveltīta informācijas apstrādes mašīna, kuru vada, veido, nosaka daži vienkārši, fundamentāli un nesaudzīgi informācijas apstrādes likumi un līdzšinējās evolūcijas ieguldījums.

         Laime. Kāpēc mēs esam laimīgi tikai brīžiem? Kāpēc šīs pacilātības, lidojuma, svētuma, iekšējas tīrības un harmonijas sajūtas mūs nepavada visas dzīves laikā, bet tikai – brīžiem? Abrahams Maslovs rakstīja: – “Top experience does not last”. Kāpēc, ko jādara, lai laimes sajūtas būtu ilgstošas? Vai tas vispār ir iespējams?
         Vispirms aplūkosim vienu informācijas apstrādes likumu. Lai apziņa, organisms ‘zinātu’, ka tas ir ‘laimīgs’, vajadzīgs atskaites punkts, etalons, ar ko salīdzināt. Ar ko apziņa salīdzina savu pašreizējo stāvokli? Informācijas apstrādes mašīnai nav nekādu iepriekš ieliktu etalonu, tai nekas cits neatliek, kā pašreizējo esību  salīdzināt ar līdzšinējo, ar atmiņā uzkrātiem notikumiem, piedzīvojumiem un tiem piesaistītām izjūtām un emocijām (emocijas ir apzinātas jūtas).  Vienkāršs un nesaudzīgs secinājums saka, ka mēs esam nolemti vērtēt, izjust savas laimes lielumu pēc … izmaiņas. UN, tā kā izmaiņas uz augšu nevar būt neierobežotas, mums ir jāpiedzīvo … kritumi. Skarbi, bet laikam jau patiesi.
        Vai no šīs nolemtības ir kāda racionāla, saprātīga, un arī emocionāli pieņemama izeja? Škiet, ka normālā izeja, kuru (daļēji neapzinoties) lieto cilvēku vairākums, ir vienkārša: pēc ierosināšanas, pēc izveidošanas visas emocijas ar laiku norimst, to intensitāte samazinās. Tas nav nekas briesmīgs, tas ir vispārējs likums, kam pakļauti visi cilvēki (pētījumi rāda, ka visi zīdītāji). Pēc laika, kad iepriekšējais norimis, daļēji aizmirsts, kad emocijas atkal tiek ierosinātas, tas ir kas jauns un … tas atkal sagādā laimes sajūtas. Šis vienkāršais mehānisms lauj saprast, kāpēc, piemēram, mīlestībā jauni pavērsieni sagādā lielāku laimi. Vispārīgāk var teikt – pieredzes dažādošana palielina laimes sajūtas. To mēs redzam pie cilvēkiem, kas iemācījušies izkopt un piepildīt daudzas un dažādas vajadzības (ģimene, sports, māksla, poēzija, saturīgs darbs). Jo lielāks laika sprīdis starp nodarbēm, jo ‘svaigākas’ un stiprākas ir emocijas. Tādēļ, kā zināms, pie pilnvērtīgas dzīves pieder daudzas nodarbes.
        Daudzi cilvēki pamazām, pašiem nemanot, ieslīgst ikdienas rutīnā, kas nenoliedzami sagādā nelielas laimes brīžus. Šādu dzīvi viņi viņi sajūt un uzskata par normālu (varbūt pamatoti?). Viņu dzīve ir kā gluda līnija ar nelieliem, ritmiskiem pacēlumiem un kritumiem.
Vai ir iespējams kaut kas vairāk? Mēs zinām, kā daudzi (mākslinieki un talantīgi cilvēki) mēģina (nereti neapzinoties, nesagatavoti, nezinot, kā viņus virza smadzenēs ieliktās vajadzības) sasniegt, iegūt kaut ko vairāk,  lielāku laimi. Piemēram, septiņas laulības. Un bērni, un konflikti, un laimes brīži (vai ilūzijas?) starp vientulību, izmisumu un bojāeju.  Beigās, kā Austra Skujiņa rakstīja, ‘drīz visam pāri smiltis krīt, un klusēt liek’. Kas ir atļauts, kas ir aizliegts, kā ir ‘pareizi’, kur ir kritēriji? Vai ir iespējams iemācīties? Šķirto laulību skaits saka, ka pavisam vienkārši tas nav.
Vienkāršas pavārgrāmatu atbildes uz šiem jautājumiem nav, bet pēdējos 20-30 gados iegūtas jaunas zināšanas, kādu nebija iepriekšējo gadsimtu domātājiem.  Katram jāsāk ar to, ka iemācās ieraudzīt sevi ‘no malas’, savas smadzenes bez māņiem un mistikas.  Voltērs rakstīja:  “Every man is a creature of the age in which he lives. Very few are able to raise above the ideas of the time. ” Es to pārfrazētu tā:
Katrs cilvēks ir savas līdzšinējās dzīves un evolūcijas produkts. Un katram ir iespējams pacelties tam pāri.
Šodien katram, kam ir vajadzība un vēlēšanās, ir iespējams iemācīties saprast, kā darbojas viņa smadzenes, kā iespaidot to darbību un veidot savu dzīvi. Tas nav tik vienkārši, kā to māca daudzas reliģijas un mācības, bet iespējams tas ir. Pamatā jāliek viena prasība: īstums un nesaudzīgs patiesīgums pret sevi un pasauli. Cik  nepatīkami tie brīžiem arī nebūtu. Un, diemžēl, vēl viena prsība: jāmācās elementāras lietas. Evolūcijas teorija, informācijas teorija, fizika, varbūtību teorijas un informācijas teorijas vienkāršie jēdzieni.
Mūsdienu smadzeņu pētnieki raksta,  (un pasaules domātāji jau ir uzrakstījuši), ka cilvēki nemācās no citu kļūdām, bet gandrīz tikai – no savām sāpēm. Tā, kā nomirstot. Un daudzi, kā zināms, nomirst ar’. Tādēļ jau taisnība būs Voltēram – nedaudzi. Bet mums neviens neaizliedz būt starp tiem. I.V.
Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Understand and Manage Ourselves. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.