5% barjera – Satversmei neatbilstoša

Satversmes tiesa atzinusi par atbilstošu Satversmei Saeimas vēlēšanu likuma pantu, kas nosaka nepieciešamību iegūt 5% vēlētāju balsu, lai partija iekļūtu Saeimā. ”Šodien Satversmes tiesas spriedums publicēts tiesas mājas lapā internetā un laikrakstā “Latvijas Vēstnesis”.
Tiesa bija apvienojusi vienā lietā Linarda Strelēvica un Jūrmalas domes deputāta Ilmāra Ančāna iesniegumus, kuros apstrīdēta likumā noteiktā 5% barjera.  Visi pieteikumi noraidīti un apstrīdētās likuma normas atzītas par atbilstošām Satversmei. Kā teikts tiesas spriedumā, 5% barjeras noteikšana ir attaisnojama ar tās mērķi – novērst Saeimas sadrumstalotību, nodrošināt tās darboties spēju, vienlaikus veicinot arī stabilas izpildvaras pastāvēšanu, demokrātiju un labklājību. Šo secinājumu apstiprinot arī fakts, ka vēlēšanu barjera pastāv daudzās demokrātiskas valstī, kur ir proporcionālā vai jauktā vēlēšanu sistēma. Turklāt daudzās valstīs šī barjera noteikta tāda pat kā Latvijā – 5% no vēlētāju balsu kopskaita.Tiesas spriedumā norādīts, ka vēlēšanu barjera pastāv Dānijā, Francijā, Grieķijā, Izraēlā, Lihtenšteinā, Nīderlandē, Spānijā un citās valstīs. Dažās valstīs vēlēšanu barjera ir daudz augstāka nekā Latvijā, piemēram, 17% vēlēšanu barjera ir Grieķijā.http://www.delfi.lv/news/national/politics/5-barjera-satversmei-atbilstosa.d?id=3963207#ixzz2vrtp4VrG
To var un vajaga pateikt īsāk un skaidrāk:

  1. Apstrīdētais Vēlēšanu likums: Likuma 38. panta pirmās daļas otrais teikums paredz: “Deputātu vietu sadalē nepiedalās tie viena nosaukuma kandidātu saraksti, kuri kopā pa visu Latviju saņēmuši mazāk par pieciem procentiem no nodoto balsu kopskaita, neatkarīgi no tā, vai šā nosaukuma kandidātu saraksti bija izvirzīti vienā vai vairākos vēlēšanu apgabalos.”

2. Satversmes 6. pants: Saeimu ievēlē vispārīgās, vienlīdzīgās, tiešās, aizklātās un proporcionālās vēlēšanās.

3. Proporcionāli ir tādi divi mainīgi lielumi, attiecības starp kuriem paliek nemainīga, ja viens lielums mainās.

Šo strīdu principā var vinnēt, tas ir tikai laika un varbūt paaudžu jautājums. Jo 5% barjera padara vēlēšanas neproporcionālas: tā ir pamatskolas aritmētika.

Satversmes tiesas atbilde „5% barjeras noteikšana ir attaisnojama ar tās mērķi”  pat nav juridisks analfabētisms vai aritmētikas nezināšana, tā ir klaja demagoģija. Un varbūt arī, ka analfabētiskā atbilde ir klaja un ciniska visatļautības demonstrācija: Mēs drīkstam visu! Un jūs, apspiestie un nospiestie, jūs klusēsiet!

Bet varbūt, ka ir vēl vienkāršāk: Maija Kūle rakstīja, ka nekādas sazvērestības teorijas nav jākonstruē tad, kad notiekošo var skaidrot vienkāršāk – ar cilvēku muļķību. Un šajā gadījumā Satversmes tiesas darboņi vienkārši nezina, kas ir proporcionāls, nezina pamatskolas aritmētiku, bet zina, ka viņi ieņem tādus amatus, kādus sūdzētājs neieņem.

Protams, mēs visi zinām, ka strīds ir tīri formāls: kaut kāda barjera ir derīga un vajadzīga, strīds ir tikai par to, ka barjeru jāieved nevis vēlēšanu likumā, bet – Satversmes 6. pantā.

Un tikai.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Contemporary Society Problems. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.