Nezināšana ir spēks

1949.gadā izdotajā ļoti plaši „uzpiārētajā” romānā „1984” attēlotā Patiesības ministrija (melu fabricēšanas iestāde) tagad asociējās ne tik daudz ar PSRS, kā ar ASV. Romānā minētie absurdie lozungi „Karš ir miers”, „Brīvība ir verdzība”, „Nezināšana ir spēks” ir dzīves realitāte vadāmā haosa laikmetā, kad dominē iracionālas politiskās kombinācijas un ideoloģija balstās uz fantastiskiem meliem.

Mūsdienās var okupēt citu valsti un medijos cilvēcei iestāstīt, ka okupanti ir ieradušies valstī nodibināt mieru un demokrātiju. Var iestāstīt, ka okupanti dod okupētajai tautai brīvību, kas, protams, reāli ir verdzība un nacionālo bagātību izlaupīšana. Tipiskākais piemērs ir „Irakas brīvība” (Operation Iraqi Freedom), kā saucās ASV un NATO militārā operācija, okupējot Iraku 2003.gadā.

Latvijā mums ir ļoti labi zināms, kāda vērtība ir lozungam „Nezināšana ir spēks”. Pie mums anglosakšu politiskās elites uzraudzībā nekad nav bijusi kompetenta (zinoša) vara. Pie mums nezināšana ir vienīgais politiskais spēks. Pie mums pēcpadomju gados faktiski nekad nav bijis parlamentārais, valstiski administratīvais, tieslietu, augstākās izglītības iestāžu, biznesa, masu komunikācijas līdzekļu, garīgās kultūras iestāžu spēks, kas balstītos uz nopietni vērtējamām zināšanām. Latvijas moto noteikti ir „Nezināšana ir spēks”.

Grūti iedomāties, cik dziļam ir jābūt melošanas cinismam, lai pateiktu (tas notika 1996.g.), ka ASV ārpolitikas mērķis ir „labvēlīga/labsirdīga/labdarīga/devīga globālā hegemonija” („benevolent global hegemony”). Tik odiozs leksiski semantiskais salikums (labvēlība + hegemonija) var ienākt prātā tikai ļoti ciniskā un izteikti iracionālā atmosfērā, kad melošana jau ir mentalitātes organiska sastāvdaļa un institucionāli akceptēta darbība. Saskaņā ar minēto mērķi tautām (arī latviešiem) ir laimīgi jāsmaida, ka amerikāņi svešā zemē realizē labvēlīgu/labsirdīgu/labdarīgu/devīgu (tādi ir angļu vārda „benevolent” latviskie varianti) hegemoniju – kundzību un valdošo pārākumu. Vairāk: http://infoagentura.wordpress.com/2014/04/02/zinasanu-ideologijas-dvinubrali/

Kaut arī autors Arturs Priedītis raksta nesaudzīgi un pat ļoti skarbi, tā, kā nekur citur Latvijā (Rietumos tā vēl raksta dažās zinātnieku interneta vietnēs), uzrakstītais izskatās tik tuvu patiesībai, ka ir saprotams, kāpēc viņu nepublicē avīzēs, neaicina uz TV vai radio. Vismaz es neesmu redzējis.

IMHO, vadāmais haoss raksturojas ar to, ka tajā nav vadlīniju, nav dominējošo procesu un likumu, saskaņā ar kuriem kaut kas pastāvīgs varētu veidoties. Tiešām, Latvijas sabiedrība jau sen, kopš padomju okupācijas sākuma, pamazām ir sākusi atmest vērtības. Padomju laikā mākslinieki tās kaut kā slēpti, kroplīgi un brīžiem arī neīsti vēl mēģināja parādīt, un skolotāji – skolās mācīt, bet tagad esam atmetuši pilnīgi, deklarējot, ka vērtību nav (skat. Maijas Kūles citātus šajā lapā nodaļā ‘Sense and values’), ir tikai viedokļi.  I.V.

 

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence. Artificial Intelligence Foundation Latvia, http://www.artificialintelligence.lv Editor.
This entry was posted in Common, Economics and Politics. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s