Kā strādā mūsu smadzenes

Viss, ko mēs darām un domājam, ierakstās smadzenēs, veido to saturu un – mūsu rīcību. Citādi tas vienkārši nav iespējams. Kad lielākā dzīves maratona daļa noskrieta, tad nāk atskatīšanās, pārdomu un vērtējumu laiks. Ja mēs iemācāmies nepatīkamas atmiņas no apziņas izstumt, tad, kā to raksta Dr. Daniel Siegel, zemapziņā glabātā pievienoto atmiņu informācija (implicit memories) tomēr mūs neglābjami iespaido – mūsu labsajūtu, domāšanu, rīcību un pat – somātiskos procesus.

Tādiem cilvēkiem,  kas visu mūžu mācījušies apziņā uzklausīt faktu argumentus, vēl jo vairāk nav iespējams izvairīties no atmiņu uzbrukuma. Ja dzīves laikā kā labs ārsts esam palīdzējuši cilvēkiem, atdodot viņiem veselību un spēju dzīvot, tad atmiņas ierosina laimes hormona serotonina izdalīšanos asinīs, un tas piepilda šodienu ar derīgi nodzīvotas dzīves apziņu. Ja dzīves laikā kā labs speciālists esam pārdevuši savas spējas interpretēt likumus un atrast tajos neviennozīmīgus skaidrojumus un to pielietošanas iespējas, neinteresēdamies par taisnīgumu un neatbalstot godīgumu, tad izrādās, ka tad, kad atmiņas nāk, tad paši no sevis to nevaram noslēpt, ka kaut kad tas apziņā uzpeld un sāk darīt savu ‘postošo darbu’ – noārda mūsu psihisko un fizisko veselību. Asinīs izdalās stresa hormoni, tie iespaido mūsu domāšanu, uztveri un labsajūtu un noved mūs pie patoloģijas, no kuras nav iespējams atbrīvoties citādi, kā vien – atzīstot patiesību. Pret mums vienaldzīgu skarbu un  nesaudzīgu. Tas iemet mūs tādā vilšanās un sāpju bezdibenī, no kura bez speciālas izglītības, bez psihoterapeita palīdzības nav iespējams izrāpties. Kad domājošais un stiprais cilvēks ierauga savas neizglītotības dziļumu un noietā ceļa absurdumu, tad sāpes, apziņas un dzīves tukšuma sajūta ir stiprāka par izdzīvošanas instinktu.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence. Artificial Intelligence Foundation Latvia, http://www.artificialintelligence.lv Editor.
This entry was posted in Common, Understand and Manage Ourselves, Values and Sense of Life. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s