Par Latvijas Universitātes strauju debilizēšanos

Arturs Priedītis: “Mūsu privātās augstskolas tēlo augstākās izglītības iestādes. Privātās augstskolas ne rakstiski, ne mutiski juridiski neatzīst, ka tās nav augstskolas, bet kaut kādas biznesa firmas. LU ir rakstiski, oficiāli juridiski, nofomējusi savu pāreju jaunā kvalitātē.”

Vairāk: http://infoagentura.wordpress.com/2014/09/15/par-latvijas-universitates-strauju-debilizesanos/#comment-1444

Apsaukāšanos atstāsim autora ziņā, bet fakts, ka LU izstrādāts autora minētais ‘izglītības pārdošanas’ standarts („LU klientu apkalpošanas kvalitātes standarts”), ir ievērības cienīgs.

Par vienu gribas padomāt: ja par izglītību maksā naudu, tad tā tomēr droši vien ir prece. Tikai: tā, tāpat kā veselība un dzīvība, ir speciāla prece, par kuru maksā ne tikai ar naudu. Cilvēka dzīvība, veselība, izglītība, labklājība, dzīves kvalitāte – par visām tām ir jāmaksā. Bet bez tam vēl tām ir augstāks statuss: tās ir sabiedrības progresa veicinātājas un rādītājas, bez kurām, liela laika mērogā sabiedrības iet bojā.
Atbilstoši tam arī izglītības preces nozīme un vērtība ir mazākā daļa, galvenā un svarīgākā daļa ir fakts, ka izglītība mūs veido par cilvēkiem, kas ne tikai atšķiras no senčiem primātiem, bet, Jāņa Grota vārdiem runājot, ‘pacels cilvēku uz atziņām kā klintīm, kad mūsu laikmets aizmirstībā grims’. Tādēļ izglītības ‘pasniegšana’ jaunajiem cilvēkiem nav degradējama uz preces pārdošanu klientiem, bet tā ir nostādama speciālā statusā ar savām tradīcijām, ēkām, pasniedzējiem, procesiem, cieņu, godu, saistībām un atbildību – kā to no labākajām pasaules augstskolām zinām. Kamēr nekas labāks nav izgudrots, mums būtu jasaglabā un jāciena tās tradīcijas, kas no studenta prasa bijību, cieņu, zinātkāri un nopietnu darbu, un no pasniedzēja – precīzas profesionālas, realitātei atbilstošas zināšanas un prasmi un vēlmi par cilvēka ārējo un iekšējo pasauli dedzīgi un saprotami pastāstīt.
Tā vien izskatās, ka ‘standarta’ autori uzrakstījuši savas izglītības dokumentu. Kamēr anekdote, tikmēr jautri. Bet, ja vispārīgāk, tad tas ir mazliet traģiski: bērni, kuri pabeiguši kādus ‘biznesa vadības’ kursus, mēģina iegūtās zināšanas pielietot dzīvē. Viņi skaidri redz, ka Latvijas Universitātē cilvēki nezina pareizus preču pārdošanas principus, un tādēļ izstrādā dokumentu, kurā skaidri pateikts, kā izglītību jāpārdod.
Imants Vilks

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Happiness and Quality of Life, Human Evolution. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.