Pēc vēlēšanām

Nenoliedzami ir progress. Salīdzinot ar padomju režīmu, mums ir kaut kāda brīvība teikt, ko domājam, un balsot, par ko vēlamies. MIL arī pacēlušies, Latvijas TV raidījumi, kuros sevi izcelt un citus nopelt centās partiju pārstāvji, labi atklāja, kas patiesībā katrs ir. Paldies šādu raidījumu veidotājiem.

Protams, mēs vēl varam vēlēties labāku raidījumu vadīšanu, piemēram, žēl bija skatīties, kā tad, kad Lembergs pasaka, ka militāristi iepirkuši zāles un pēc dažiem mēnešiem tās norakstījuši, tā vietā, lai teiktu paldies par kļūdas uzrādīšanu, lai teiktu, ka mēs noskaidrosim, vai ir notikusi krāpšana, vai vienkārša nekompetence vai nolaidība, vai arī tas ir nenozīmīgs gadījums (varbūt visa zāļu partija maksāja Ls. 50), raidījuma vadītāja teica, lai Lembergs pats uz sevi, uz savām kļūdām paskatās.

Stipri un veselīgi cilvēki un sabiedrības izmanto savas kļūdas, lai no tām mācītos un tās turpmāk neatkārtotu, vāji cilvēki un sabiedrības savas kļūdas slēpj (tad attiecīgie darījumi tiek paziņoti par slepeniem), vai noliedz, vai, kā TV raidījuma vadītāja to darīja, uzbrūk kļūdas uzrādītājam.

Bet mēs varam priecāties, ka kaut kāda demokrātija (ar novecojušu Satversmi un neprasmi veidot labākus vēlēšanu un pārējos likumus), mums tomēr ir. Un kaut kāda izvēle vēlēšanās ir iespējama un ir notikusi.

Tie, kas nepārvarēja 5% barjeru, to bija pelnījuši – ar savām ‘neko (nav pamatprincipu)’, izņemot ‘gribu tikt pie varas (ir saukļi)’ programmām, ar savu iepriekš slikto, netaisno vai negodīgo (par sevi parūpējušies) iepriekšējo rīcību sevi labi noraksturojuši, un tauta to novērtēja. Interesanti, ka viņi domāja, ka tauta būs lielāka muļķe un par viņiem balsos.

Piemēram, Repše ar saviem Singapūras vai Nīderlandes modeļiem. Mēs labi zinām, ka krievu raķešu konstruktoram Koroļovam bija visu amerikāņu raķešu dzinēju rasējumi, bet, kad dzinējus izgatavoja, tie nestrādāja. Padomijai nebija tādu materiālu un tehnoloģiju.

Ir labi zināmi gadījumi, kad amerikāņu elektronikas žurnālos publicētās shēmas, kad tās izgatavoja pie mums, gandrīz nestrādāja: varēja ieraudzīt efektu, bet lietot nebija vērts – pārāk slikti pārējie parametri. Tādēļ, ka padomijai nebija tādu tranzistoru un mikroshēmu.

Atgriežoties pie sabiedrības modeļiem, varam teikt to pašu: runa par modeli ir pirmā pakāpe. Otrā, augstākā pakāpe ir tā, kad piedāvājuma autors ierauga un noformulē to modeļa pamatprincipu, kas dod kādas priekšrocības, un analizē, domā par mūsu sabiedrību, par tās cilvēku materiālo labklājību, mentalitāti, godīgumu u.t.t.. un vērtē, vai un kāpēc mūsu sabiedrībā svešais modelis strādās vai nestrādās. Vienkāršs izteikums par kāda sveša modeļa pielietošanu mūsu sabiedrībā ir tukšrunāšana.

Bet: visi cilvēki rīkojas, ir nolemti un spiesti rīkoties saskaņā ar to informāciju un vērtībām, un priekšstatiem, un rīcības šabloniem, kas viņu iepriekšējās dzīves laikā ielikti un ieveidoti. Un katrs cilvēks rīkojas un domā, ka viņš rīkojas godīgi un taisnīgi (izņemot retus patoloģiskus gadījumus), un pat tad, kad viņi kādam dara slikti (piemēram, atklāj kāda cilvēka pārkāpumus, vai, ja valsts to nedara, tad soda viņu paši), viņi uzskata, ka tas ir taisnīgi, pareizi un godīgi. Apzinātu neliešu, kas sevi par tādiem arī uzskata, praktiski nav. Palūkosimies uz sevi, uz citiem cilvēkiem, uz savu sabiedrību ar šādu skatījumu, – tādu, kas redz nepietiekošu izglītotību un cilvēka esības traģiku. Un piedosim un palīdzēsim viņiem. Izaugt.

Atgriežoties pie vēlēšanām. Fakts, ka vairāk nekā trešā daļa vēlētāju neaizgāja balsot, liecina par esošā stāvokļa izraisītu bezcerīgumu, apātiju un vienaldzību. Tas ir stiprs signāls valsts vadītājiem un likumu veidotājiem, bet, mums nav daudz cerību, ka viņi to uztvers. Un vēl mazāka ir cerība, ka viņi spēs izdomāt, ko viņiem jādara. Kā jāpārveido mūsu dzīves spēles noteikumi (likumdevēja, izpildvara, tiesu un MIL vara), lai tie vairāk atbilstu mūsu, cilvēku reālajām īpašībām. Un sabiedrības vajadzībām.

Vēl būs jāgaida. Nāks lielāki, globāli notikumi, kuri mūsu sīkās cīņas pie tādām arī ierindos.

Imants Vilks, http://www.artificialintelligence.lv redaktors.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Economics and Politics, Human Evolution. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s