Es pirms tevis

Tā ir britu rakstnieces Jojo Moyes grāmata ‘Me Before Yoy’  par mīlestību. Tādu limbisko smadzeņu veidotu pieķeršanos, kura abiem rada ne tikai  dziļu vajadzību un gandrīz patoloģisku atkarību, bet dod arī tik pat dziļu piepildījumu un gandarījumu, kādu iepazīt un piedzīvot mums neizdodas pārāk bieži.

Rakstniece uzglezno mūsu gleznas. Nenosoda, bet smalki un pārliecinoši izzīmē, parāda – tādi mēs esam. Līdz tam (pirms Luīsa uzzina un saprot, kas ir mīlestība) viņai ir Patriks, kurš ieņem 157. vietu pasaules daudzcīņnieku sacensībās, cilvēks, kuram vairāk nekā nav un kuru vairāk nekas neinteresē. Daudzcīņnieku sarunu galvenā tēma ir ‘taukaudu norma un ogļhidrātu uzņemšana‘.

Viņa, Luīsa Klārka,  ir apdāvināta Anglijas mazpilsētas meitene, kura ir nolemta uz mūžu palikt uz savas vides sociālā, intelektuālā, finanšu, izglītības, mentalitātes un iekšējās pasaules bagātības pakāpiena.

Galvenais varonis Vils Treinors ir augstāka sociālā slāņa pārstāvis, ieguvis labu izglītību, ar izkoptu intelektu un iekšējo pasauli. Pašā stāstījuma sākumā satiksmes negadījumā iegūst nedziedināmu muguras traumu, rezultātā nespēj vairs staigāt un kustināt rokas. Nolemts atlikušo dzīvi pavadīt kā pilnīgs invalīds, kuru gaida tikai pasliktināšanās.

Pēc Vila negadījuma gadījums (agrāk teica – liktenis) abus saved kopā: viņa kļūst par Vila kopēju. Rakstniece lēnām, pacietīgi un rūpīgi izzīmējot detaļas, pārliecinoši uzglezno, kā uzplaukst mīlestība, kurai sākumā abi nenotic. Nenotic tādēļ, ka nekad kaut ko tādu nav piedzīvojuši.

Kad viņa kopā ar Vilu koncertā klausās mūziku, tad viņa sadzird ko tādu, ko nekad līdz tam nav dzirdējusi un pazinusi. Tā mīlestība piepilda un apbalvo tos, kurus tā ar savu gaismu apspīdējusi. Pamazām abi ierauga un iedrošinās sev pateikt, ka tas, kas vieno viņus, ir kaut kas lielāks un svarīgāks par visu, ko viņi līdz šim zinājuši un pazinuši. Un lēnām, pakāpeniski, iemācās rīkoties saskaņā ar to.

Galvenā sižeta līnija vienkārša. Vils pasaka vecākiem, ka tāds kroplis viņš nedzīvos, ka tāda dzīve viņam nav vajadzīga, un vecāki pieaicina kopēju, kuras uzdevums ir – viņu no pašnāvības atturēt. Ieinteresēt dzīvot. Luisa to pieņem kā personīgu izaicinājumu un misiju, un, mēs zinām: – ja mēs kaut ko darām ļoti ļoti īsti, tad nevaram nepiedalīties…Kad, jau beigām tuvojoties, Luīsa uzzina, ka viņas ‘misija’ nav izdevusies, viņa ļoti pārdzīvo, un, daudz nepārdomājusi, kā mēs gandrīz visi to darām, uzbrūk un pārmet Vilam, ka viņš nolēmis viņu pamest. Bet, līdzīgi, kā mēs gandrīz visi to darām, pēc kāda laika iemācās pieņemt skarbo īstenību tādu, kāda tā ir. Un pieņem Vila atstāto (sava, cilvēka ceļa) uzdevumu.

Galvenā doma izteikta virsrakstā:  es zinu, ka man jāiet, es tevi ļoti mīlu, bet tev nav jānāk man līdzi. Tev jāpaliek šeit un jānodzīvo pilnvērtīga dzīve, tāda, kādu es zinu un pazīstu, bet kādu man vairs nav iespējams dzīvot. Tādēļ tādu dzīvi ir jānodzīvo tev. Es (no šīs Zemes) došos projām pirms tevis. Un tev to ir jāpieņem, jo mēs tādi, kādi mēs esam (es – pilnīgs kroplis, kura stāvoklis neglābjami pasliktinās, bez jelkādām ceībām uz izveseļošanos), nevaram un nebūsim ilgstoši laimīgi. Mums nav iespējams izveidot pilnvērtīgu dzīvi, tādu, kādu mēs būtu pratuši, kāda mums ir vajadzīga, kādu tu esi pelnījusi. Es esmu sakropļots, bet esmu pietiekoši stiprs, lai iedotu tev dzīves stafetes zizli, pirms aizeju, izstājos no spēles. Un tev to ir un būs jānes tālāk.

Tulkojums latviešu valodā veiksmīgs, tas ļauj lasītājam baudīt cilvēku portretus kā smalki izzīmētas gleznas, kurās mēs ieraugām paši sevi, savus līdzcilvēkus un savu sabiedrību. Nodevas mūsdienu ‘izglītībai’ (baikeri, unisekss, spandeks, pabs) viegli ignorējamas. Virsrakstā ‘Pirms atkal tiksimies’ jūtama Lavijā redzamā reliģijas un mistikas ietekme – tulkotāja netieši norāda uz kaut kādu tikšanos kaut kādā nākotnē. Kaut arī autores  virsraksts mums nepārprotami pasaka: – Es no šīs zemes, no šīs skaistās dzīves iešu projām pirms tevis. I.V.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Understand and Manage Ourselves, Values and Sense of Life. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.