Nepārmet sev

ASV psihoterapeita Daniel J. Siegel grāmatā ‘Mindsight’ (Apzinātība) plaši izgaismota ne tikai paša ārsta pieredze sadarbībā ar daudziem pacientiem daudzu gadu laikā, bet aprakstīts, kādas ‘likstas’ mums sagādā daudzās smadzeņu darbības īpatnības, kā tās ‘darbojas’, un kā mēs varam sākt sevi saprast, iemācīties redzēt sevi ‘no malas’, un mainīt, pārveidojot, pārprogrammējot savas smadzenes. Varētu teikt – smadzeņu emocionālās darbības pamati.

Latviešu valodā izdota ASV psihologa Kristofera K. Germera grāmata ‘Nepārmet sev. Apzināts ceļš uz sevis pieņemšanu’. Apgāds Lietusdārzs, Rīga, 2015. Šī grāmata ir iepriekšminētās vienkāršāks, populārs turpinājums, tajā autors runā par vienu no daudzajām problēmām, kuras mums, cilvēkiem, sagādā mūsu no desmitiem tūkstošu gadu senās evolūcijas saņemtais ģenētiskais mantojums – mūsu zīdītāju emociju un prāta pretrunu plosītās, nepilnīgās, pirmatnējo augu savācēju un mednieku cilšu locekļu smadzenes.

Grāmatas pirmais teikums mums pavēsta: Dzīve ir grūta. Lai cik ļoti mēs nopūlētos izvairīties no emocionālām sāpēm, tās mums visur seko. Un tad pie durvīm neizbēgami … klauvē smagas emocijas – kauns, dusmas, vientulība, bailes, izmisums un apjukums. 

Mēs tomēr spējam iemācīties pavisam citādi – daudz veselīgākā veidā – pārvarēt … ciešanas. Tā vietā, lai aktīvi cīnītos pret smagajām emocijām, mēs varam … ar izpratni … reaģēt uz tām. 

Tā ir grāmatas galvenā tēma un uzdevums. Iemācīt lasītājam, parādīt viņam, ka pagātnes negatīvo notikumu ‘nospēlēšana’ apziņā (neizbēgami un neapzinoties) nodara lielu kaitējumu organismam, degradē tā fizioloģiskos procesus, rada kuņģa, sirds u.c. problēmas un slimības. Galvenā doma ir: mums jāierauga, ka ne tikai citi cilvēki, bet arī mēs paši, neviens cilvēks nav un nevar būt vainīgs par to, ko nav zinājis, kam nav bijis sagatavots. Mums jāmaina savas dzīves pozīcija – jāsāk sevi un visus cilvēkus saprast un viņiem piedot. Atcerēsimies: Ak Kungs, piedodi tiem, jo tie nezina, ko tie dara.

Galvenā doma: nevis izvairīties no sāpēm un ciešanām, bet – iemācīties tās pieņemt, ar tām vīrišķīgi sadzīvot, un, izrādās, ka tad … sāpes pāriet. Citiem vārdiem – nevis nosodīt, bet … pagātnes notikumos ieraudzīt labo, skaisto un cilvēcīgo, kas tur nenoliedzami arī ir.

Daniel Siegel grāmata ‘Mindsight’ vairāk derīga profesionāļiem un sagatavotiem lietotājiem (arī kā mācību materiāls studentiem), bet ‘Nepārmet sev’ ir tuvāka populārai padomu grāmatai, kurā elementāri aprakstīta tikai viena no daudzajām Dr. Siegel aprakstītajām mūsdienu cilvēku psiholoģiskajām problēmām – kā atbrīvoties no patoloģiskas sevis nosodīšanas.

Var teikt, ka katram izglītotam un domājošam cilvēkam jāiemācās pašam sevi un visus cilvēkus, visu cilvēci – saprast. Ieraudzīt mūsu gājiena īslaicīgumu, traģiku un nolemtību.

Pietuvošanos šai izpratnei sauc par apzinātību, tā ir spēja pakāpties atpakaļ un novērot un saprast savas domas un jūtas, kā tās mainīt un no negatīvā atbrīvoties: ieraudzīt, domās nosaukt tās vārdā, un saprast – tādi nu mēs esam. Un vīrišķīgi to pieņemt.

 

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Happiness and Quality of Life, Understand and Manage Ourselves. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.