Imants Ziedonis par mūsu sabiedrību

WordPress maina redaktora iespējas. Tādēļ Ziedoņa izteikumus ielieku atkārtoti. Ja Ziedonis tiešām tā ir teicis, ja var ticēt Informācijas aģentūras norādītajiem avotiem. Bet par pārējo dažas domas.

Es domāju, ka draugs draugam palīdz dabūt darbu visur vienādi. Debili un infantili esam mēs visi, ja kritiski un skarbi par sevi. Vēl tik jāpieliek: traģiski, daudz cietuši un sabojāti arī. Ja skarbi par sevi, tad izglītotākā cilvēka vienīgais uzdevums nav pateikt, cik slikti ir, bet – pašam darīt labāk. Ja viņš-viņa to nevar vai nedara, tad viņam nav tiesību kaut ko teikt par tautu, par ‘visiem’.

Protams, ka mūsu traģika ir tā, ka mūsu inteliģence ir iznīcināta un sakropļota (zem bijušā līmeņa, kuru daudzi grib uzskatīt par normu). Un vairākums to neapzinās un nezina. Jo valsts un kultūras vadītāji, ja viņi to zina un apzinās, nevēlas par to domāt un runāt, bet, ja nezina, tad nevar runāt. Vairākums, kā jau teicu, neapzinās.

Ja apzinātos, tad izveidotu pilnīgi jaunu izglītības sistēmu, kurā mācītu cilvēces attīstības un vērtību pamatus. Atbilstošus realitātei. Kaut cik. Tādi ir tikai vieni – strikti zinātniskie. Šis virziens nav mūsu vadītāju stiprā puse (Maija Kūle autoram reiz teica: – “Es nezinu, kas ir entropija, un nekad to nezināšu”). Pagaidītu ar savu labklājību un apmierinātību, un visu dotu bērniem, nākošajai paaudzei: nopietnu izglītību, kas ļauj saprast, kas mēs esam, ko mēs darām, un kas ar mums notiek. 

Neapzinās, un tādēļ mēs esam nolemti tādai dzīvei, kādu ik brīdi pieredzam. Bet mēs neesam vainīgi par to, ko mums ‘nodarījis liktenis’ (evolūcijas gadījuma notikumi). Mēs neesam vienīgie. Tādēļ vienīgā iespēja, sākot ar to brīdi, kad apzināmies, ir celties kājās un sev un citiem teikt, kāds ir stāvoklis un ko jādara. Imants Vilks.

Imanta Ziedoņa viedoklis par katastrofālo Latvijas žurnālistu un mēdiju kvalitātes kritumu, ko viņš izteica vēl 2001.gadā:

Imants Ziedonis: Mēdiji ir debili un infantili

Imants ZiedonisVai Jums nešķiet, ka masu medijos bieži notiek derdzīga infantilizācija?

Imants Ziedonis: Jā. Infantilizācija ir ļoti izplatīta masu medijos. Droši vien draugs draugam palīdz dabūt darbu un tāds tādu meklē. Visi ir debili un infantili. To ir grūti noskatīties. Turklāt tas ir pašpārliecināti bezkaunīgs infantilisms.

Izskatās, ka tas tiek veidots mērķtiecīgi…

Imants Ziedonis: Viņi paši jau to mērķtiecību neveido, to dara mediju vadība, kura zina lielu mūsu sabiedrības daļu, kas ir “debila”. Tā tad arī tiek barota ar gudreļu muldēšanu. Tas ir nožēlojami. Tā ir deklasēšanās. Tā ir pauperizēšanās, kad strādniecība pārvēršas par nabagiem. Tā deklasējas informācijas lauks, parādās arvien muļķīgākas meitenes. Viņas jau pašā sākumā ir muļķes……

/30.10.2001/
Avots:  Laikraksts „Rīgas balss”

Avoti:

https://infoagentura.wordpress.com/2012/04/22/imants-ziedonis-mediji-ir-debili-un-infantili/ Informācijas aģentūra  /03.05.2015/

Vēl dažas Ziedoņa domas:

 https://gunarsjanaitis.wordpress.com/2015/05/02/jus-mani-nepazinat-veltijums/

Tai gaismai, ko mēs tagad lejam. 

mēs vienmēr dzīvi nokavējam, kad skrienam pakaļ kādam vējam,

jo nozīmes nav sākotnējam, ne arī vakarējam,

bet tam, ko tieši tagad ejam ar mūsu pašu labām sejām, tai gaismai, ko mēs tagad lejam

un vēl tam zarojumam trejam, kad vienu ejam.

Ceļi. 

Es nezinu, cilvēki, kur manas mājas. Tik – balti putekļi putinājas.

Kā tu man patīc. 

Šī dzīve jau nav ilga – Tik vien, kā satikties

Un tālu jūrā plašā Pēc viļņa vilni ceļ.

Mēs ejam Dieva dvašā vien satikšanās dēļ.

Ilgst diena – vienu sprīdi un naktī – zvaigzne krīt.

Man iespējams šai brīdī te kaut ko iepazīt.

Cik paveros., tik acīs spiež saules spožums ass,

Ak dies, kā tu man patīc! Cik žēl, ka jāšķiras!

Dzejnieka uzdevums ir pateikt cilvēkiem ne tikai, kā ir, bet arī – kā ir jābūt. Zinātnieka uzdevums ir ne tikai pateikt, kā ir un kā ir jābūt, bet pateik tā, lai cilvēki to pieņemtu. Tas ir ļoti grūts, bieži vien neatrisināms uzdevums. Tā vien šķiet, ka mūsu sacītais par pāris pakāpieniem atpaliek no uzdevuma. I. V. 

PS. Jautājums par to, kas tiek veidots mērķtiecīgi, gan ir no sazvērestības teoriju krājuma: tā vietā būtu labāk pateikt kaut ko cilvēkiem, sabiedrībai derīgu. 

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Common, Values and Sense of Life. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.