Terorisms drīzumā var iznīcināt mūsdienu civilizāciju

Anatola Fransa romāns “Pingvīnu sala” no literatūrzinātnieku puses tiek klasificēts kā parodija par Francijas vēsturi. Tas tā patiešām arī ir, lai gan romānu varētu pieskaitīt arī citiem žanriem: fantastikas, antiutopijas, alternatīvās vēstures. Tāpat romānu var nosaukt par pravietisku.

1908.gadā izdotais darbs beidzas ar pingvīnu civilizācijas bojāejas scēnām, kad pret lielām megapolēm tiek veikti vērienīgi teroristiski akti. Pie tam Franss romānā vērš uzmanību uz spēka struktūru mēģinājumiem veikt pretdarbību teroristiem. Pēc tam, kad pēc terora aktiem galvaspilsētā ienāk vairāki armijas korpusi, situācija tikai pasliktinās…

Mūsdienu cilvēku civilizācija ir pietuvojusies tai robežai, kuru ir aprakstījis Franss. Pasaulē nav nevienas valsts, kura būtu pilnībā aizsargāta no teroristiskiem uzbrukumiem. Pie tam tas vairs nav terorisms, kurš ir vērsts uz sociāli – ekonomiskās iekārtas maiņu, kāds bija “Sarkano brigāžu” terorisms Itālijā vai “Sarkanās armijas frakcijas” terorisms Vācijā. Tas nav terorisms, kurš ir vērsts uz kādas atsevišķas teritorijas atdalīšanos no valsts (kā, piemēram, basku terorisms Spānijā vai īru terorisms Lielbritānijā). Tas nav terorisms, kurš ir zaudējis karu un teritorijas, bet nav iznīcināts un kurš nav samierinājies ar to, kāds ir pret Izraēlu vērstais palestīniešu terorisms. Tas pat nav mafijas terorisms, kurš ir vērsts uz tiesībsargājošo iestāžu, liecinieku un tiesnešu korpusa iebiedēšanu. Tas arī nav reliģisko fanātiķu terorisms, kas atriebjas par grāmatām, izteikumiem un citām sev nevēlamām darbībām.

Visi augstāk minētie un daudzi citi terora veidi, lai cik arī tie nebūtu drausmīgi, ir vērsti uz noteiktu mērķu sasniegšanu esošās sistēmas ietvaros. Pat vairāk, iepriekšējo gadu teroristi bija ieinteresēti, lai pēc savu mērķu sasniegšanas, sistēma tomēr turpinātu funkcionēt. Pat mafija varēja eksistēt tikai valsts ietvaros. Cilšu sabiedrībās, kuras ir saglabājušās Amazones džungļos vai Āfrikas tropu mežos, nav nepieciešamo priekšnosacījumu, lai varētu rasties un eksistēt mafija.

Jaunā tipa terorisms, ar kuru pirmo reizi nācās saskarties uzbrukumu Ņujorkas dvīņu torņiem laikā un kā izpausmi mēs nesen redzējām Francijā, ir terorisms, kuru paredzēja Anatols Franss. Šis terorisms ir vērsts pret mūsu civilizācijas pašiem pamatiem.

Mūsdienu megapoļu civilizācija, neskatoties uz visu tās ārējo tehnisko varenību, ir ļoti trausla. Milzīgās pilsētas, kuras apdzīvo miljoni un desmitiem miljoniem cilvēku, katru dienu ir jāapgādā ar milzīgu pirmās nepieciešamības produktu un preču daudzumu. Šīs plūsmas apstāšanās pat uz dažām dienām var izraisīt sociālu katastrofu. Ja uz kaut cik ilgstošu laiku tiek pārtraukta elektrības padeve, tad mājās un ofisos ne tikai nedegs gaisma, nebūs interneta un apstāsies tramvaji un metro. Tāpat nestrādās vairs lifti, apstāsies ūdenssūkņi un tiks pārtraukta ūdens padeve, nestrādās kanalizācija, tiks pārtraukta gāzes padeve, ziemā nebūs vairs apkures [automašīnās nevarēs iepildīt degvielu]. Šai gadījumā milzīgas ļaužu masas vienas nedēļas laikā var pēkšņi pārceļot no kosmisko tehnoloģiju laika uz akmens laikmetu.

Vairāk: https://infoagentura.wordpress.com/2015/11/24/terorisms-drizuma-var-iznicinat-musdienu-civilizaciju/

Labs raksts, paldies autoram un izplatītājam. Mums, cilvēkiem, jāsāk apzināties pašu radītās t.s. globālās problēmas, kuras ne tikai draud mūs iznīcināt, bet kāda no tām mūs neizbēgami iznīcinās. Tās ir: eksponenciāls cilvēku skaita pieaugums (pašlaik 7 mijardi, 2050 būs ap 9), ar to saistīta pārtikas, ūdens, enerģijas u.c. resursu samazināšanās, apkārtējās vides sabojāšana un masveida augu un dzīvnieku bojāeja, bruņotu konfliktu un naida pieaugums, vispārilvēcisko vērtību (tātad, izdzīvošanas vērtību) degradācija, atmešana un vienkārša nezināšana. 

Vai šī civilizācija izvairīsies, vai mēs spēsim apturēt, ierobežot kādu no minētajiem procesiem? Nē. Verners Heizenbergs rakstīja: “People don’t change their minds. They die out. 

Nākotne. Lielās valstis sabruks, sadalīsies atsevišķās teritorijās ar savu naturālo saimniecību un varas struktūrām, kuras būs nepieciešamas, lai aizsargātos pret apkārtklīstošajiem izmisušajiem badā mirstošajiem. Lielākā daļa cilvēku ies bojā. Daļa mūsu civilizācijas sasniegumu tiks saglabāta. Varbūt, ka nākošās paaudzes iegūs mācību un spēs mainīties. Kardināli un radikāli mainīt savas vērtības un rīcību. Bet. Vai mēs daudz esam mācījušies no iepriekšējo civilizāciju bojāejām? 

Kas paliek? Izplatīt zināšanas, mācīties ieraudzīt sevi tādus, kādi mēs esam, saprast sevi un citus, uz balstīt savu rīcību uz īstenību. Uz tādu, kāda tā ir: skarba, traģiska, bet tomēr skaista – tāda, kas dod iespēju mums izdzīvot. I.V. 

 

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Are We doomed?, Common. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.