Capitalism will eat democracy — unless we speak up

https://www.youtube.com/watch?v=GB4s5b9NL3I

Tā vien šķiet, ka viņi domā tajos šablonos, kurus saņēmuši dzīves laikā. Ja plašāk, tad nav nekāda ‘tīra’ kapitālisma, sociālisma, komūnisma un demokrātijas. Cilvēku sabiedrības izdzīvošanai vajadzīgs balanss, kurā no katras mācības vai sistēmas paņem derīgo un ierobežo kaitīgo, nederīgo. Tas nav viegls uzdevums, bet mums ir iespējams tam tuvoties.

Tas nozīmē no cilvēka bioloģiskās dabas paņemt to, kas tajā ir derīgs – vajadzību pēc jēgas un mērķa, pēc pieķeršanās saviem tuvākajiem un mīlestības, pēc vairošanās, nepārtrauktas dzīves uzlabošanas un sevis apliecināšanas. Paņemt cilvēka īpašību rūpēties par to, kas viņam pieder (privātīpašums) un rūpēties par citiem (kopējo problēmu, nepieciešamības un mērķu apzināšanos), par visiem citiem, par kopējo. Paņemt cilvēka spēju izveidot (izglītības veidotu un iespaidotu) smalku balansu starp pirmo un otro.

Tas nozīmē no kapitālisma paņemt ‘katram pēc viņa darba’ (pareizāk būs – pēc viņa sabiedrībai derīgā produkta), un ierobežot (sabiedrībā saražoto) labumu pārdali, kas notiek, izmantojot esošo nevienlīdzību, izmantojot esošās iespējas, piemēram, masu cilvēka apziņas un rīcības programmēšanu.

No demokrātijas paņemt iespēju balsojot iespaidot kopējo sabiedrības virzienu, smalki sabalansējot to ar nepieciešamību vadīt un pārvaldīt profesionāli, kompetenti.

Līdz apzinātai, skaidri noformulētai šādu balansu izveidošanai vēl tālu.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Economics and Politics. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.