Knowledge and Beliefs

Nav šaubu, ka zināšanas (kā objektīvi patiesas un pārbaudītas tēzes atšķirībā no ticējumiem kā objektīvi nepatiesām un nepārbaudītām tēzēm, kuru īpašs gadījums ir reliģiskie ticējumi) pieaug. Tur, kur parādās zināšanas, tās agri vai vēlu izspiež ticējumus un kļūst par visiem obligātām. (Tādas, piemēram, ir precīzo zinātņu teorēmas; savukārt, sociālās ‘zinātnes’, atšķirībā no dabaszinātnēm, – vēsture, ekonomika, tiesības, psiholoģija, socioloģija utt. – visplašākā savā daļā ir nevis zināšanas, bet gan ticējumi, kurus ceļ priekšā zinātnei līdzīgā formā).

Taču ticējumi, kas ir izdzīti no vienas sfēras, līdzīgi  velniem, kuri mūk no vīrāka, ieviešas citur. Rezultātā to aploce nesamazinās, un cilvēks nekļūst loģiskāks. Mainās tikai ticējumu formas. 

Mūsdienu cilvēces, neizslēdzot zinātniekus, garīgās bagāžas milzīga daļa sastāv nevis no zināšanām, bet no ticējumiem, kurus subjektīvi pieņem kā zināšanas. Mēs brīnamies par pirmatnējā cilvēka ticējumu absurdumu. Nākamās paaudzes brīnīsies par mūsu ticējumu bezjēdzību. Kaut arī zināšanas aug, tā kā tas novads, uz kuru var pārcelties ticējumi, ir bezgalīgs, tad nepieciešams ilgs laiks, lai to iznīcinātu absolūti. 

Ticējumu dzīvīgums izriet no to ciešās saites ar apetītēm, ar cilvēka jūtām – emocijām. Ja ideoloģija, dogma, ticējumi sakrīt ar tām, tad ticējumi tiks pieņemti, iedzīvosies un izplatīsies, kaut arī tie ir nejēdzīgākie no nejēdzīgiem. Kristietības vai islāma, demokrātisma, sociālisma, monarhisma utt. reliģijas panākumi izskaidrojami nevis ar to, ka atbilstošās ideoloģijas ir patiesas vai maldīgas, bet ar to, ka tās atbilst to adeptu instinktiem un jūtām – emocionālām tieksmēm. Pitirims Sorokins (1889-1968).

 Ir tiešām interesanti noskatīties, kā mūsdienu cilvēki lieto tādus ticējumus, izdomājumus un lozungus, kā ‘cilvēka tiesības, demokrātija un brīvība, brīvais tirgus’. Tā vietā, lai lietotu mūsdienu biologu aprakstīto no primātiem mantoto cilvēka dabu – mūsu vajadzības un nolemtību tām klausīt. I.V. 

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence. Artificial Intelligence Foundation Latvia, http://www.artificialintelligence.lv Editor.
This entry was posted in Understand and Manage Ourselves. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s