Ticējumi

Šodien Rietumos atdzimusi interese par kāda veida neskaidriem , smieklīgiem un bieži vien atklāti bezjēdzīgiem ticējumiem, kuri, ja tie būtu pareizi, norādītu uz intriģējošāku Visuma uzbūvi, bet kuri, ja tie nav pareizi, liecina tikai par mūsu garīgo nekārtīgumu, stingras pārliecības trūkumu un enerģijas tērēšanu lietām, kas diez’ vai veicina mūsu izdzīvošanu. Pie šādiem ticējumiem lai pieskaitām astroloģiju, (kas apgalvo, ka zvaigznes, kuras atrodas simts triljonu jūdžu attālumā un kuras uzlec manas dzimšanas momentā, pilnīgi nosaka manu likteni), Bermuda trīsstūra ‘noslēpumu’, (kas saskaņā ar dažām versijām apgalvo, ka okeānā pie Bermudu salām dzīvo nepazīstams lidojošs objekts, kas aprij kuģus un lidmašīnas); visus ziņojumus par lidojošiem šķīvīšiem, ticību senajiem astronautiem, garu fotogrāfijas, piramidoloģiju, istabas augu emocionālo dzīvi un muzikālo gaumi, bezasins ķirurģiju, plakanas un tukša Zemes vidus idejas, mūsdienu pravietojumus, nažu un dakšiņu pārvietošanu no attāluma, astrālos rēķinus, teikas par Atlantīdu, spiritismu, ticību radīšanas aktam, t.i. tam, ka cilvēkus radījis Dievs vai dievi, neskatoties uz mūsu dziļo līdzību dzīvniekiem, kaut vai pēc smadzeņu ķīmijas un fizioloģijas. Dažos no šiem ticējumiem, iespējams, ir arī kāds patiesības graudiņš, taču pats to tik ievērojamas izplatības efekts liecina par nepietiekamu domāšanas kultūru, kritiskā sākuma trūkumu, centieniem pieņemt vēlamo par esošo. 

Vispār šie sapņu protokoli ir mūsu dabiskas cilvēciskas reakcijas uz tās pasaules sarežģītību, kurā mēs dzīvojam. Taču tie ir tumši, okulti ticējumi, kuri izteikti tā, ka tos nevar pārbaudīt, tie nav pakļaujami prāta slēdzieniem. Prāts ir vīrišķīga prasme redzēt pasauli tādu, kāda tā ir īstenībā.  Carl Sagan. 

Kultūru plurālisms izpaužas reliģiju, mūsdienu mītu, mākslas un daiļliteratūras stilu un žanru dažādībā, tas realizējas mūsdienu cilvēka filosofisko problēmu iztirzājuma daudzveidībā, dažādās vēstures interpretācijās u.t.t. Atsevišķo eksakto zinātņu fakti un koncepciju elementi (bieži vien savienojumā ar dažādiem izdomājumiem, kas tāli no zinātnes) rod daudzveidīgu izpausmi zinātniskās fantastikas publikācijās. Taču visi šāda tipa domu veidojumi jāatšķir no stingrām zinātnes koncepcijām. Indoktrinācija izpaužas kā nopietni nepārbaudītu izteikumu un apgalvojumu pasniegšana zinātnes faktu rangā. Tieši šī tendence ir kultūrai bīstama, jo noved pie nepārbaudītu rezultātu sajaukšanas ar pārbaudītiem.

Eksaktā zinātnē mazāk skolots lasītājs viegli var pieņemt par drošu patiesību apgalvojumus, ja tie parādās pazīstamos MIL, ja nodrukāti solīdi apdarinātās grāmatās, ja šādas ziņas pauž sabiedrībā populāri cilvēki. Lielākai lasītāju daļai var likties pilnīgi ticami apgalvojumi par dvēseļu ceļošanu, dažādiem hipotētiskiem garīgiem laukiem, bezasins ķirurģiju un tamlīdzīgiem brīnumiem, ja par tiem ar nopietnu sejas izteiksmi apstiprinošu viedokli pauž pazīstami dzejnieki un mākslinieki. Lētticīgais lasītājs un klausītājs nemeklēs aiz šiem apgalvojumiem apslēpto paviršo izglītību fundamentālās zinātnēs, kritikas trūkumu, pārspīlētu pašapziņu, uzskatot, ka autoritāte sabiedrībā, kas iegūta kādā vienā nozarē, ļauj jau skaitīt sevi par lietpratēju gandrīz visās citās.   G. Raņķis. 

Šodien tik izplatītos maldus mēs varam ieraudzīt kā cilvēku īpašību izpausmi. Kaut gan Karls Popers grāmatā The Poverty of Historicism kritizēja historicismu par to, ka tā propagandētāji vēstures notikumos cenšas saskatīt kādas likumsakarības (piemēram, neizbēgamo sociālisma uzvaru Marksa mācībā vai brīvā tirgus universālo lomu sabiedrībā mūsdienu ekonomistu rakstos) un izteica domu, ka tādu likumsakarību nav. Ir zināms, ka likumsakarības ir. Tikai tās nav meklējamas procesos, bet – to dalībniekos, cilvēkos. Reālās cilvēku īpašības nosaka to, kas notiek sabiedrībā. Tādēļ mums jāiesāk ar cilvēku pētīšanu un viņu īpašību apzināšanu, un jāturpina ar šo īpašību izpausmi milzīgā kopējā sadarbībā, kuru sauc par cilvēku dzīvi. I.V. 

Spilgts un traģisks piemērs mana tehnikuma kursa biedra Visvalža atsūtītajā http://www.nebruks.lv/?p=4701

Es gribu tādu veblapu, kurā rāda tikai svētas lietas, kas neapgrēcina un nekārdina.

Es gribu vispopulārāko petīciju lapu pasaulē.

Es gribu veblapu, kurā ir padomju laiku multenītes.

Es gribu tādu veblapu, kas pulcina un pārliecina visus pret tevi cīnīties

Es gribu veblapu tīru, kā saulgriežu rīts upmalā, kurā dabiski attīrīties.

Esmu par brīvību un gribu iedarbināt vēl nebijušu kvantu tīklu, lai tu nevarētu mani kontrolēt.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Understand and Manage Ourselves. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s