Vai mūsdienu zinātne apliecina Dieva esamību?

Saruna ar fiziķi Vjačeslavu Kaščejevu

http://www.kasjauns.lv/lv/news/?news_id=184757&news_com=1&news_sort=asc&news_offset=9#comments

Jautājums: Vai, piemēram, mīlestību vajag izskaidrot ar ķīmiskiem procesiem?
Atbilde: pārspīlēta redukcionisma vilkšana tajās dzīves situācijās un jautājumos, kurās tas nenes nekādu labumu, tikai atklāj pazemības trūkumu un aroganci. Man tas nesimpatizē, jo tā pazaudējam svarīgāko.

Domas. Mīlestība ir plaši novērota, zināma, aprakstīta, saprasta un izskaidrota. Lai tik palasām mūsdienu biologu rakstīto par trejādo smadzeņu uzbūvi un darbību, par zīdītāju unikālo spēju – limbisko pieķeršanos un asinīs izdalītajiem laimes hormoniem (Tomass Lūiss, Mīlestības teorijas pamati), vai arī pasaules lielāko speciālisti Dr. Helen Fisher vai arī psihotereapeitu Dr. Daniel Siegel. Protams, arī tad, kad visu to zināsim un būsim izlasījuši, mēs viennozīmīgi nevarēsim atbildēt uz jautājumu:- “Vai mīlestība, kuru alkstu piedzīvot, ir patiesa, vai lietas, kurām uzticos, vispār ir uzticības vērtas?”

Mūsu nespēju atbildēt uz šo jautājumu skaidro vienkārša informācijas teorijas aksioma: neviena informācijas apstrādes ierīce nevar pieņemt realitātei atbilstošus lēmumus par notikumiem, kuri nav tās pieredzē. Tieši tāpēc jau cilvēce gadu tūsktošu laikā nav iemācījusies un arī nevar iedot saviem pēcnācējiem to, ko sauc par veiksmīgu, laimīgu dzīvi, par lielu mīlestību. Mēs visi cenšamies, bet vienalga neprotam … un sķiram un šķiram savas laulības. Vēl joprojām.

Minēto autoru darbos ir skaidri un izsmeļoši aprakstīts, kā mīlestība ‘darbojas’ un nedarbojas, ko drīkst un ko nedrīkst, un kā to veidot. Šādā skatījumā mistika un zināšanu un izpratnes neiespējamības sludināšana (“Nevajag bāzt zinātni visur”) nav vietā.

Autora paziņojums “redukcionisma vilkšana tajās dzīves situācijās un jautājumos, kurās tas nenes nekādu labumu” ir klajā pretrunā ar faktiem: mīlestības pētījumi un iegūtās izpratnes dod milzīgu labumu visai cilvēcei.

Raksturīgi izteikumi: http://lr1.lsm.lv/lv/raksts/zinamais-nezinamaja/ticibas-un-zinatnes-saskares-punkti.a50086/

Sarunas dalībnieki ir no citas pasaules, kurā nezina un nelieto tādus jēdzienus kā pierādījums, redukcija, replikācija, skepticisms, skatu punkta invariance un hipotēžu taupīšana. Vēl vairāk, viņi nezina vai nerunā par cilvēka smadzeņu izcelsmi, veidošanos, uzbūvi un darbību, un to, kā dažas informācijas teorijas aksiomas nosaka to, ko mēs domājam un darām.
Viņi dzīvo savā pasaulē. I.V.

Rietumu sabiedrībā ir iestājusies vērtību krīze: ja atmetam reliģiju, tad paliek tikai viedokļi. Vulgāri to sauc par uzskatu brīvību. Zem sakarīgo, realitātei atbilstošo zinātnes atziņu un ikdienas faktu spiediena cilvēkiem, kuri grib būt patiesi pret sevi, atliek tikai divi ceļi: 1) nemācīties, domāt pavirši un ļauties kādam no daudzajiem limbisko smadzeņu sirēnu aicinājumiem; 2) mācīties, vienmēr sevi apšaubīt un … iegūt skarbās realitātes ainas, kuras laimes vietā dod zinātāja nastu. (Laime nāk pēc tam, kad esam apzinājušies un pieņēmuši skarbo īstenību).
Trešais ceļš tuvākajā laikā sabiedrībā nav redzams. Vēl vairāk, mūsu smadzeņu uzbūve saka, ka tas nemaz nav iespējams. (ne velti zināmais Einšteina teiciens par zinātnes neefektivitāti bez reliģijas un reliģijas nepatiesumu bez zinātnes). Mums ir pienācis laiks iet tālāk.

Latvijas radio ir iespēja un pienākums to darīt. Visatļautības un ‘uzskatu brīvības’ vietā cilvēkiem jādod vērtības, kas saka, ko un kāpēc drīkst un nedrīkst, kas ir augstāks un svarīgāks, kas ir visaugstākais, un kāda ir mūsu dzīves jēga. Mūsu valsts, sabiedrības un visas mūsu kopāeksistences jēga. Nepamatojot to ar astroloģiskām prognozēm vai citām limbiskām smadzenēm izdabājošām nodarbēm, bet ar kritiski vērtētiem un pārbaudītiem faktiem no skarbā zinātnes arsenāla.
Jo mūsu izdzīvošanu liela laika mērogā nenoteiks mūsu labsajūta un ilūzijas, bet skarbie fakti. Tieši tāpat, kā ķirurģiskā operācijā un gaisa lainera lidojumā.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence.
This entry was posted in Understand and Manage Ourselves. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.