Likumi

“… likumi ir jāformulē tā, lai to jēga būtu saprotama katram vidusmēra pilsonim, nevis tikai dažiem augstākās klases juristiem. Bet šāda pieeja ir viena no daudzajām “padomju atliekām”, kas ir pilnīgā pretrunā ASV juridiskajai praksei, kurā likumi tiek apzināti sarežģīti un formulēti tā, lai tos, pirmkārt, vairums cilvēku nesaprastu, un, otrkārt, lai tos varētu traktēt dažādi atkarībā no nepieciešamības.” Vairāk:

https://infoagentura.wordpress.com/2015/05/03/latvija-var-nesoditi-viltot-dokumentus/

Problēma ir plašāka. Likumi ir jāformulē iespējami vienkārši, skaidri un saprotami, tā, lai tie būtu viennozīmīgi skaidri un pietiekoši precīzi. Pietiekoši nozīmē, ka sīkās nianses un specifiski gadījumi jāatrunā nākošajos teikumos, lai galvenais formulējums nezaudētu jēgu.

Vienkārši, skaidri un saprotami – tā ir visu zinātnisko un juridisko dokumentu māksla, galvenā vērtība un grūtākais elements, kuru sasniegt izdodas tikai nedaudziem. Jo vājāka autora izglītība, jo sarežģītāks un nesaprotamāks ir viņa izstrādātais dokuments. Kā zināms, pat Einšteins ir teicis: “Ja jūs to nevarat pateikt skaidri un vienkārši, tas nozīmē, ka jūs pats to īsti nesaprotat.”

Speciāls un izplatīts gadījums ir, kad (kvalificēts) likuma izstrādātājs apzināti veido neskaidru tekstu, kuru var neviennozīmīgi tulkot.  

Likumus nedrīkst padarīt mazefektīvus, lai “to jēga būtu saprotama katram vidusmēra pilsonim”.

328.pants. Nepatiess dienesta ziņojums. Par apzināti nepatiesu ziņu sniegšanu institūcijai vai valsts amatpersonai, kurai ir tiesības šīs ziņas pieprasīt, kā arī par dokumenta vai ziņu slēpšanu vai apzinātu noklusēšanu, ja to izdarījusi valsts amatpersona, kurai ir pienākums šīs ziņas sniegt, un ja ar to radīts būtisks kaitējums, – soda ar brīvības atņemšanu uz laiku līdz trim gadiem vai ar piespiedu darbu, vai ar naudas sodu līdz sešdesmit minimālajām mēnešalgām.”

Var saprast, ka šāds teksts apdraud bezatbildīgu un negodīgu darbu, tāpēc pašreizējā Latvijā ir kaitīgs. Vēl jau var aizbildināties ar to, ka amatpersona nav zinājusi, ka noklusē vai sniedz nepatiesas ziņas.  Bet drošāk tomēr tādu likumu vispār kodeksā nelikt. I.V. 

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence. Artificial Intelligence Foundation Latvia, http://www.artificialintelligence.lv Editor.
This entry was posted in Common. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s