Как воровали в СССР

Вопреки расхожему мнению, на бытовом уровне в СССР воровство существовало повсеместно, но при этом среди самих мелких воришек таковым не считалось.

http://maxim-nm.livejournal.com/331398.html?utm_source=newsletter&utm_medium=email&utm_campaign=02_06_weekly&media

например обвесить в магазине или изменить состав блюд в общепите, принести с завода пару подшипников, слить десятка два литров соляры на автобазе — это встречалось сплошь и рядом и не считалось чем-то зазорным. Отчего так происходило? Во-первых, от всеобщей бедности, равно размазанной по всем слоям общества. Во-вторых — из-за всеобщего дефицита необходимых товаров и услуг. Прокладки для сантехники всегда были у “своего” слесаря (которые тот спер где-то на складе), нужные запчасти для автомобиля (которых не было в автомагазинах) чудом находились у “своего” автомеханика. Можно сказать, что такая “низовая коррупция” является практически неизбежной в бедных странах, при этом внутри самого общества она не считается чем-то зазорным, люди просто выживают как умеют.

И третья составляющая такого воровства — это отсутствие частной собственности как таковой, в широком понимании этого слова. Фраза “всё вокруг колхозное, всё вокруг ничьё” очень хорошо характеризует ситуацию тех лет — взять “ничьи” дрова или “ничей” металлолом считалось почти нормой и вроде как даже и не воровством.

Pamatā, cilvēku nospiedošais vairākums ir godīgi un kārtīgi. Apzināti slikti, tādi, kas par sevi tā arī domā: es esmu zaglis, es esmu blēdis, tādu ir maz. Visbiežāk cilvēki zog tad, kad iekšējā taisnīguma izjūta to atļauj, kad zagšanu attaisno ar domu, ka es nezogu, bet izlīdzinu man vai citiem nodarītu netaisnību. Saskaņā ar šo sajūtu netaisnību mums nodarījusi valsts, retāk – līdzpilsoņi.

To cilvēku, kuri ņem kukuļus, apzog valsti un sabiedrību, to cilvēku vairākums tā rīkojas nevis ar domu, ka viņi dara slikti, ir negodīgi, ir zagļi, bet gan ar domu, ka ar savu rīcību viņi izlīdzina viņiem nodarītu netaisnību (protams, vēl ir daudzas citas pozīcijas, piemēram, ‘visi tā dara’, ‘tur nekā nevar darīt, tādēļ man arī jāņem’): valsts nerūpējas par patiesu godīgumu, valsts pieļauj, ka nesodīti zog (piemēram, paši piešķir sev nepamatoti lielas algas, u.t.t.) politiķi, biznesmeņi, dažādu iestāžu darbinieki, tad kāpēc lai es neņemtu? To redzam sākumā dotajā piemērā: padomju valsts deva pietiekoši daudz iemeslu uzskatīt, ka valsts cilvēku ir apzagusi, ka sistēma ir netaisnīga. Diemžēl, daudzas mūsdienu sabiedrības nepārprotami tuvojas šai vēstures situācijai.

Mazāk skarbs, bet visai masveidīgs ‘taisnīguma atjaunošanas’ paņēmiens ir nodokļu nemaksāšana. Dažreiz valsts saimnieciskai darbībai ir radījusi tik lielus nodokļus un tik mazus nemaksāšanas riskus, ka godīgs biznesmenis nevar konkurēt ar tiem, kas nemaksā; Tas rosina nemaksāt arī pārējos.  

Ja gribam, lai cilvēki masveidīgi nezagtu, tad jāsāk ar valsti: valstij jārīkojas tā, lai iedzīvotāju vairākums nepārprotami sajustu, ka lielie  zagļi, kas ņem miljonus, tiek noķerti un sodīti. Ka valstī valda taisnīgums un godīgums. 

Interesanti, ka godīgums ģimenes locekļu attiecībās ir augstāks par godīgumu pilsoņu-valsts attiecībās. Iznāk, ka valsts neveicina cilvēku godīgumu, bet tieši otrādi – provocē cilvēkus veidot speciālas, mazāk godīgas attiecības. Kādēļ tas ir tā? Viens no iemesliem ir fakts, ka ģimenē atgriezeniskā saite iedarbojas gandrīz momentāni, bet valsts-pilsoņu attiecībās – ar kaut kādu kavējumu, un dažreiz (kad izdodas valsti ‘veiksmīgi’ apzagt) – neiedarbojas nemaz. Slēdziens ir viens: jāmaina noteikumi sistēmā.

Vai to var panākt, vai tas ir iespējams? Pašreizējā sabiedrībā ar pašreizējiem likumiem – nē. Ko vispār būtu jādara, ko varētu darīt? Radikāli jāmaina soda principi: sodam jābūt atkarīgam no sabiedrībai nodarītā kaitējuma. (Šādu nepieciešamu pasākumu ir daudz, tai skaitā – radikāli jāpalielina sodi, tā, lai zagšanas ieguvums, reizināts ar noķeršanas varbūtību, būtu pietiekami daudz mazāks par nezagšanas ieguvumu. Vienkārši sakot, sodam jābūt tādam, lai zagt nebūtu izdevīgi. Ja vēl precīzāk, tad sodam jābūt tādam, lai to, ka zagt nav izdevīgi, domātu aptuveni 95-99% iedzīvotāju).

Ja 1000 Eiro nozog valsts iestādes darbinieks, tad sabiedrībai nodarītais kaitējums ir nesalīdzināmi lielāks par to, kuru valstij nodara 1000 Eiro naudas viltotājs. Jo pirmais ir diskretidējis valsti. Pašreizējie likumi (un tā sauktās ‘cilvēku tiesības’) izveidoti tā, ka šāda principu maiņa nav iespējama.

Stāvoklis ir līdzīgs psihoterapeitu aprakstītajai novirzei, kad slimnieks ‘iekritis’ emociju upes vienā krastā, ASV psihoterapeits Dr. D. Siegel to sauc par ‘sastingumu’ (rigidity), un  slimnieks pats no šīs novirzes atbrīvoties nespēj. Arī automātiskās regulēšanas teorijā ir zināmi šādi sistēmas stāvokļi, kad izejas parametrs – šajā gadījumā tā ir sadarbība starp pilsoņiem un valsti – ieņem vienu galējo vērtību, no kuras atbrīvoties neļauj pozitīvā atgriezeniskā saite, šajā gadījumā tās ir pilsoņu emocijas, kas nosaka viņu rīcību. 

Tādēļ nekas nemainīsies ne tikai Latvijā, bet visā pasaulē. Ar negodīgiem paņēmieniem izveidotā sociālā nevienlīdzība turpinās palielināties, masveidīga zagšana un morāles degradācija – arī.  Vai šos vienkāršos likumus nezina polītiķi? Zina, bet viņi tos netaisās mainīt. Kādēļ? Tādēļ, ka viņiem ir izdevīgi tā, kā ir. Vai arī varbūt vēl tādēļ, ka ‘tur nekā nevar darīt’, ka ‘tāda ir dzīve’.   I.V.

Advertisements

About basicrulesoflife

Year 1935. Interests: Contemporary society problems, quality of life, happiness, understanding and changing ourselves - everything based on scientific evidence. Artificial Intelligence Foundation Latvia, http://www.artificialintelligence.lv Editor.
This entry was posted in Contemporary Society Problems, Understand and Manage Ourselves, Values and Sense of Life. Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s