Sabiedrības problēmas

Progress in a society is when the number of solutions is bigger than the number of problems.

Mūsu civilizācijas sabiedrības ir nonākušas strupceļā. Jau pagājušā gadsimtā Einšteins rakstīja, ka tā domāšana, kas radīja mūsu problēmas, nevar tās atrisināt. Būs vajadzīga pilnīgi jauna domāšana. Pašreizējie notikumi rāda, ka mēs Einšteina brīdinājumu neesam sadzirdējuši.

Cilvēces parādīšanās uz Zemes ir unikāls, ārkārtīgi rets, mazvarbūtīgs notikums, kuru 13,7 miljardu gadu laikā veidojuši daudzi Visuma matērijas gadījuma notikumi. Bet priekš mums tas nav kaut kas ārkārtējs: mēs sevis un visam procesam nepieciešamo komplicētību varam novērot tikai tad, ja mēs esam. Šo tautoloģisko izteikumu sauc par vājo antropo principu.

Ja Visuma esības laiks salīdzināms ar 24 stundām, tad mūsu esība ir ilgusi tikai vienu sekundi. Dzīvo būtņu evolūcija ir iedevusi mums instinktus, piemērotus indivīda izdzīvošanai, bet nav iedevusi mums spēju risināt globālus mūsu civilizācijas un, vēl plašāk, planētas Zeme (unikālās) dzīvības saglabāšanas problēmas, pat ne vairāku paaudžu mērogā domājot. Tā vietā evolūcija mums mantojumā ir atstājusi pirmatnējo cilšu ticējumus par pasaules bojāeju un dieviem, kas mūs izglābs. Skarbi.

Science is organized knowledge. Wisdom is organized life. Immanuel Kant.

Wisdom is the ability to identify the crucial issues of our time, analyze them from many different points of view and perspectives, and then choose the one that carries out some noble goal and principle. Michio Kaku.

The saddest aspect of society right now is that science gathers knowledge faster than society gathers wisdom. Isaac Asimov.

Unlike information, it cannot be dispensed via blogs and Internet chatter. Since we are drowning in an ocean of information, the most precious commodity in modern society is wisdom. Without wisdom and insight, we are left to drift aimlessly and without purpose, with an empty, hollow feeling after the novelty of unlimited information wears off. 

Lapā ievietotas pasaules 100 pasaules zinātnieku grupas AVOID-L dalībnieku pārdomas par kvantu fizikas, kosmoloģijas un evolūcijas lielajiem likumiem un arī mazliet skumjas un rezignētas domas par visai augstvarbūtīgu šīs civilizācijas bojāeju.

Lapā ievietotie raksti lasāmi pie attiecīgām tēmām.

Advertisements

Leave a Reply

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.